meta charset="UTF-8">

جامعه یاوری خراسان

در مجالی كه برايم باقيست باز همراه شما مدرسه ای می سازيم

از «بیل گیتس» تا «لیونل مسی»؛ - 11/06/1396

با نیکوکاران معروف جهان

 

از «بیل گیتس» تا «لیونل مسی»؛  

 

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان، نه در اختیار سازمان ملل متحد است و نه موسسه‌ای متعلق به دولت‌ها بوده؛ بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان، اکنون متعلق به بیل و ملیندا گیتس است که بخشی از ثروت مؤسس غول نرم‌افزار جهان را صرف امور خیرخواهانه در کشورهای مختلف می‌کند.این فقط بزرگان عصر دیجیتال که میلیاردرهای قرن بیستم و بیست و یکم به شمار می‌روند نیستند که در این زمینه ید طولایی دارند، بلکه شماری از ورزشکاران معروف دنیا به‌خصوص فوتبالیست‌ها، درزمینهٔ امور نیکوکاری بسیار فعال بوده و سالانه ده‌ها میلیون دلار صرف امور خیریه می‌کنند که گزارش روزیاتو، شمارا با شماری از مؤسسات خیریه معروف دنیا آشنا می‌کند.
بیل و ملیندا گیتس: بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان
بیل گیتس، رهبر اسبق مایکروسافت که یکی از چهره‌های مطرح قرن بیستم بود، پس از بازنشستگی از مایکروسافت و سپردن کار به استیو بالمر، موسسه خیریه‌ای با همکاری همسرش را تأسیس کرد که از سال ۲۰۰۶ میلادی با همکاری وارن بافت، چهره معروف بورس بازهای آمریکا و وال‌استریت، سرمایه‌اش دو برابر شد.
بنیاد گیتس (Bill & Melinda Gates Foundation)، اکنون به‌واسطه طیف گسترده فعالیت‌های نیکوکاری و همچنین میزان سرمایه‌ای که برای این کار اختصاص داده است، بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان است که ظرف یک دهه اخیر، بیش از ۳۸ میلیارد دلار صرف امور نیکوکاری کرد.
هدف‌های اصلی مؤسسان این بنیاد، افزایش تندرستی، کاهش فقر و ارتقای محیط‌زیست در کشورهای مختلف اعلام‌شده و ارتقای شانس دسترسی مردم در کشورهای کمتر توسعه‌یافته به فناوری اطلاعات و غذای سالم، ازجمله مأموریت‌های این بنیاد در چند سال اخیر است. مرکز این بنیاد در سیاتل بوده و با حضور مثلث بیل، ملیندا و وارن هدایت می‌شود.
گفتنی است، بخشی از فعالیت‌های غیر اینترنتی بیل گیتس که تا حدودی به رفتارهای نیکوکاری آن در عرصه محیط‌زیست و جامعه مرتبط است، در شرکت Terra Power متمرکزشده که کار طراحی و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای نسل جدید و تولید سوخت پاک (GREEN ENERGY) را در دستور کار دارد.

بنیاد خیریه لیونل مسی

لیونل مسی، یکی از فعال‌ترین بنیادهای خیریه مربوط به فوتبالیست‌های جهان را در اختیار دارد. این بنیاد در سال ۲۰۰۷ میلادی تأسیس شد و ظرف چند سال اخیر، ده‌ها میلیون دلار به یونیسف و برخی از سازمان‌های حمایت از آموزش و بهداشت کودکان در سراسر جهان کمک کرده است.
اسطوره فوتبال جهان و بارسلونا که صاحب ۵ توپ طلای اروپا است، در انجام فعالیت‌های خیرخواهانه، در آسیا، آفریقا و حتی آمریکا، نقش فعالی ایفا می‌کند و در تعطیلات، بخشی از فعالیت‌های خود را صرف توسعه امور خیریه به‌خصوص در عرصه کودکان در کشورهای فقیر و کمتر توسعه‌یافته جهان می‌کند.
لیونل مسی از زمان حضور در نوک پیکان بارسلونا، میلیون‌ها دلار به یونیسف کمک کرده است و این علاوه بر کمک‌های مادی و معنوی باشگاه پرطرفدار کاتالان‌ها به صندوق کودکان ملل متحد در طول سال است.

بنیاد خیریه Google

غول جست‌وجوی جهان در اکتبر ۲۰۰۵ میلادی، ژاکلین فولر آمریکایی را مامور کرد تا بخشی از درآمد میراث دیجیتال قرن بیستم میلادی را به امور نیکوکاری اختصاص دهد. بازوی خیریه گوگل، در روزهای نخست با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری آغاز به کارکرد.
امور زیست‌محیطی، توسعه آموزش و بهداشت و همچنین کمک به کسانی که ایده‌های نو در عرصه‌های دیجیتال دارند، ازجمله مأموریت‌های سالانه بنیاد خیریه گوگل به شمار می‌رود.
این بنیاد در طول سال، رویدادهای منظم چالشی را در سراسر جهان برگزار می‌کند تا کاربران نوآور را تشویق کند تا در فعالیت‌های دیجیتالی که می‌تواند سبب ایجاد فرصت‌های برابر در کار و فعالیت‌های گوناگون شود، مشارکت نمایند.
این بنیاد تلاش دارد تا با ارائه خدمات و محصولات فناورانه، به ارتقای مهارت‌های زندگی و کسب‌وکار در کشورهای کمتر توسعه‌یافته و فقیر کمک کند. بحران ابولا، بحران‌های آوارگان در اروپا در سال‌های اخیر و همچنین مقابله با بحران کم‌آبی در برخی از نقاط دنیا ازجمله مواردی بود که با کمک‌های چند صد هزار دلاری بنیاد خیریه گوگل مواجه شده است.
در سال ۲۰۰۷ میلادی، بنیاد خیریه گوگل، پروژه انرژی‌های تجدید پذیر ارزان‌تر از ذغال سنگ است را در دستور کار قرار دارد و تلاش می‌کند تا صدها میلیون دلار بر روی انرژی‌های پاک، سرمایه‌گذاری کند. فعالیت‌های بنیاد خیریه گوگل، همان‌طور که گفته شد برخلاف بنیاد خیریه لیونل مسی، بر روی امور فناورانه بوده و می‌کوشد، سبک زندگی جامعه هدف خود را بر اساس فناوری، دوستدار محیط‌زیست کند.
بنیاد خیریه کریستیانو رونالدو

این میلیونر دنیای مستطیل سبز، ظرف یک دهه اخیر، ده‌ها میلیون دلار همچون لیونل مسی، صرف امور خیریه و نیکوکاری در اقصی نقاط جهان کرده است.
وی در سایت اینترنتی خود، بخشی از فعالیت‌های نیکوکاریش را که از درآمدهای میلیون دلاری حاصل از فعالیت‌های ورزشی، تبلیغاتی و برندینگ به دست می‌آورد، توسعه می‌دهد و البته طیف این کمک‌ها، از صلیب سرخ جهانی و یونیسف گرفته تا کمک‌هایی که خود رونالدو به اشخاص خاص می‌دهد.
وی در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱.۵ میلیون یورو به کودکان غزه کمک کرد. در سال ۲۰۱۲ میلادی ۶۰ هزار یورو صرف هزینه جراحی کودکی که از نوع بیماری خاص رنج می‌برد، کرد. چک ۱۰۰ هزار یورویی به صلیب سرخ جهانی جهت کمک به مردم افغانستان، ازجمله دیگر کمک‌های رونالدو به کشورهای کمتر توسعه‌یافته است.
وی در زمره معدود فوتبالیست‌های مشهور جهان است که به خاطر ۲ بار خون‌ده‌ی در سال، از انجام تتو در بدنش خودداری کرده است.
بنیاد خیریه زاکربرگ

مارک زاکربرگ، مؤسس و رهبر غول شبکه‌های اجتماعی جهان (فیس بوک)، همچون بیل و ملیندا، یک موسسه خیریه با همکاری همسرش (پریسیلا چان) در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی کرد. این موسسه که چان زاکربرگ نام دارد، تلاش می‌کند تا کمک‌های نیکوکارانه برای توسعه آموزش و بهداشت کودکان اعطا کند و همچون موسسه بیل گیتس،‌ تلاش دارد تا درزمینه‌های فناورانه مربوط به آموزش و بهداشت سرمایه‌گذاری کند.این مجموعه که Chan Zuckerberg Initiative نام دارد توسط دکتر کوری بارگمان، دانشمند نورو بیولوژیست هدایت می‌شود که استاد تمام دانشگاه راکفلر نیویورک نیز به شمار می‌رود. 

برای مشاهده هر عکس، بر روی آن کلیک نمایید.