meta charset="UTF-8">

جامعه یاوری خراسان

در مجالی كه برايم باقيست باز همراه شما مدرسه ای می سازيم

روستای محمدآباد پسکوه قاین - 15/06/1396

جامعه یاوری

 

گزارشی از جشنواره طرح  توسعه پایدار روستای محمد آباد پسکوه قاین

جامعه یاوری خراسان

ف- مصطفوی

جمعه 19 اسفندماه، قرار ما ساعت 9 صبح، دو راهی امجان، تعدادی از اعضای جامعه یاوری خراسان روز گذشته به همراه مهندس  شافعی  عازم شده بودندتا شب را در قاین بمانند ما نیز صبح زود از مشهد حرکت کردیم، حدود 3 صبح بسیاری از مهمانان که البته خود میزبان بودند از تهران به ما پیوستند و تعدادی از دوستان و همراهان نیز در هیات همراه مهندس جلال پور رئیس اتاق ایران بعد از جلسه روز قبل در بیرجند عازم محمدآباد شدند.این سفر که دومین سفر جامعه نیکو کاری ابرار به جنوب خراسان بود با جای خالی مرحوم احمد دستمالچی برگزار شد. مرحوم دستمالچی آن زمان در مصاحبه اش  با نشریه یاوری خراسان گفته بود: سال قبل با آقای مهندس شافعی و اقای دکتر نهاوندیان وتعداد دیگری از دوستان آمدیم قاین و از نزدیک با محرومیت های اینجا آشنا شدم .. همانجا تصمیم گرفتیم این روستا را به عنوان پایلوت و الگو در تمام زمینههای آموزشی تولیدی توانمند سازی کنیم.

کاشت درخت به نیت خیرین

در دومین دیدار ،جشنواره طرح اشتغال زایی و توسعه پایدار در روستایی محمد آباد پسکوه از توابع قاین به همت جامعه نیکوکاری ابرار در حالی برگزار شد که مهد کودک کوشا که به همت خیرین تجهیز شده بود نخستین آشیانه افتتاح بود و همانجا نیزتعدادی درخت به نیت خیرین جامعه نیکوکاری ابرار در این روستا کاشته شد.در جمع مهمانانی که خود میزبان بودند جلال پور رییس اتاق بازرگانی ایران، شافعی نائب رییس اتاق بازرگانی ایران ، خانم نهاوندیان همسر رییس دفتر رییس جمهور، خانم دانشور عضو شورای شهر تهران و از اعضای جامعه نیکوکاری ابرار و جمعی از خیرین کشوری و استانی و مسئولین شهرستانی حضور داشتند .

در این جشنواره از طرحهای اشتغالزایی که به همت جامعه نیکوکاری ابرار  همچنین استفاده از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در روستای محمد آباد پسکوه ایجاد شده است بازدید به عمل آمد.

اجرای 155پروژه و فعالیت

در مجموع 155 پروژه تولیدی و خدماتی کوچک و بزرگ افتتاح شد

90پروژه اقتصادی و تولیدی

- پرداخت 53 فقره تسیهلات از محل منابع صندوق کارآفرینی امید به مبلغ 8 میلیارد و 600 میلیون ریال

- پرداخت 20 فقره تسیهلات از محل منابع داخلی ابرار به مبلغ 768میلیون و 580 هزار ریال

- راه اندازی مرکز آموزشی و تولیدی محمدآباد با هزینه کرد یک میلیارد و 273 میلیون ریال

- راه اندازی صندوق اعتبارات خرد زنان با 55 عضو و پرداخت 61 فقره تسیهلات خرد به مبلغ 755 میلیون ریال  و با سرمایه فعلی 350 میلیون و 50 هزار ریال

- راه اندازی صندوق اعتبارات خرد مردان با 47 عضو و پرداخت 71 فقره تسیهلات خرد به مبلغ یک میلیارد و 690 میلیون ریال  و با سرمایه فعلی 615350 میلیون و 80 هزار ریال

- بافت 16 تخته فرش در کارگاه قالی بافی مرکز آموزشی و تولیدی با درآمد یک میلیارد و 422 میلیون ریال از 12 تخته فرش فروش رفته

- حمایت از تامین نهاده های دامی به صورت بلاعوض و تسهیلات  با هزینه کرد 117میلیون و 27 هزار ریال

- و...

520پروژه آموزشی و توانمندسازی:

- برگزاری 21 دوره آموزشی با هزینه کرد 84 میلیون و 340 هزار ریالی ابرار و مشارکت 24میلیون و 950هزار ریالی مردم

- برگزاری 16 بازدید آموزشی با هزینه کرد 55 میلیون و 670 هزار ریالی ابرار و 9 میلیون و425هزار ریالی مردم

- راه انداز ستاد برنامه ریزی و نظارت بر طرح

- حمایت از دانش آموزان کنکوری، بازماندگان از تحصیل و کودکان مهد کودک

- و...

13 پروژه عمومی و زیست محیطی:

- راه اندازی مرکز فرهنگی و ورزشی امام رضا (ع) با هزینه 89میلیون و 400 هزار ریالی ابرار و 45 میلیون ریالی دهیاری

- پرداخت یارانه برای 154 تنورگازی با هزینه کرد 87میلیون و 500 هزار ریالی ابرار و مشارکت 161میلیون و 300هزار ریالی مردم

- اجرای پروژه مدیریت پسماند و زباله روستا با هزینه کرد 40میلیون و 200هزار ریالی ابرار و 15 میلیون ریالی مردم

- کاشت نهال  وسبز ماندن 506 اصله نهال در معابر و فضاهای عمومی روستا و پرداخت 25میلیون و 300هزار ریال پاداش درختکاری

- و ...

پس از بازدید هیات همراه از طرح ها و پروژه ها، همگی در مسجد جمع شدند تا در میعادگاه ایمان و تلاش با یکدیگر سخن بگویند.

نائب رئیس اتاق ایران و عضو هیات رئیسه جامعه نیکوکاری ابرار در جشنواره طرح توسعه پایدار روستای محمدآباد پسکوه قاین با تاکید برتوسعه واشتغال درروستاها عنوان کرد: اگر توسعه از روستا آغاز نشود نمی توانیم به تحقق توسعه در کشور امید وار باشیم.

مهندس شافعی خاطرنشان کرد: درروستای محمدآباد پسکوه اتفاق بزرگتری به جز تاسیس کارگاه های قالیبافی، نانوایی و غیره روی داد و آن کارفرهنگی بود که به صورت مستمر پیگیری خواهد شد.

وی با بیان این نکته که درابتدای امر،هماهنگی ها به سختی صورت می گرفت اما الان الگوی بسیار جالب توجهی از همدلی وهماهنگی دراین روستا اتفاق افتاده است و همه آنها حاصل یک اتفاق  خوب فرهنگی درروستاست، گفت: تجربه گذشته نشان داده است که اهمیت ندادن به کار ماندگار و مستمر نتیجه لازم را به دنبال ندارد.

رئیس هیات مدیره جامعه یاوری خراسان ابراز امیدواری کرد که درآینده شاهد حضور نسلی کارا از محمداباد پسکو در سایر مناطق باشیم واین کاربه عنوان یک الگوی توسعه مورد توجه قرارگیرد.

میرمحمدصادقی، رئیس شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران نیزدر این جلسه با اشاره به کلمه ابرار در آیات قرآن گفت: ابرار کلمه بسیار مقدسی است که در قران مکرراز آن نام برده شده است. بایدزمینه حضور همه درابراربرای همه فراهم شود. به طور حتم انجام کارهای معنوی وفرهنگی نقش تاثیرگذاری در کشور دارد.

شریعتی، مدیرطرح توسعه پایدار روستای محمدآباد پسکوه نیز با نگاهی به طرح پایلوت توسعه پایدار روستایی که در محمدآباد پسکوه اجرایی شد و قراراست در صورت موفقیت در سایر بخش های نیز دنبال شود، تصریح کرد: فعالیت در روستای محمدآباد با تاکید بر بعد اقتصاد روستایی در دوشکل کارآفرینی واشتغال پایدار صورت گرفته است.

شریعتی تشریح کرد: براساس نیاز هایی که مردم ابراز کرده اند و راه حل هایی که خودشان داده اند، پروژه ها تعریف وتیم اجرایی ابرار به عنوان یک واسط وارد عمل شد و دستگاه های دولتی هم از هیچ حمایتی دریغ نکردند.

بر اساس اظهارات مدیرطرح توسعه پایدار روستای محمدآباد پسکوه، اجرایی شدن 155 پروژه وفعالیت نتیجه این طرح درروستای محمدآبادپسکوه طی 42ماه گذشته بوده است که ازاین تعداد 90 پروژه اقتصادی،52 پروژه آموزشی وتوانمندسازی و13پروژه عمومی وزیربنایی بوده وحداقل 30 شغل دراین روستا به وجود آمده است.

شریعتی درپایان اظهارداشت:حال نوبت پایداری این طرح است وستاد برنامه ریزی ونظارت برطرح که 7نفر عضو دارد در این رابطه فعال شده اند.

وی یادآور شد که 53پروژه با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید دراین روستا به ثمر نشسته است.

گفتنی است جشنواره طرح توسعه پایدار روستای محمدآباد پسکوه قاین که درراستای اشتغال زایی و توسعه پایدار انجام شده بود و مهد کودک کوشا به عنوان نمادی از گام ها ی نخست حضور جامعه ابرار که به همت خیرین تجهیزشده بود افتتاح وتعدادی درخت به نیت استمرار امور خیریه دراین روستا کاشته شد.

همچنین فرش دست بافت بانوان محمدآبادی به فرزند مرحوم سیداحمد اخوان دستمالچی که کارگاه قالیبافی را با تجهیزات کامل دراین روستا بنا نهاده است، اهداگردید.

 

 

برای مشاهده هر عکس، بر روی آن کلیک نمایید.