meta charset="UTF-8">

جامعه یاوری خراسان

در مجالی كه برايم باقيست باز همراه شما مدرسه ای می سازيم

روشن دلاني كه دنياي هنر را دگرگون كردند - 19/07/96

«روشن دل » واژه ای است كه امروز براي بسياري تنها در یک معلولیت خلاصه مي شود. معلولیتی که گاه با ترحم همراه است** ادامه مطلب


 

 

روشن دلاني كه دنياي هنر را دگرگون كردند

«روشن دل » واژه ای است كه امروز براي بسياري تنها در یک معلولیت خلاصه مي شود. معلولیتی که گاه با ترحم همراه است در این بین اما بودند آنهایی که این نقص عضو سدی برای پیشرفت و ترقي شان نشد و نبوغ آنها را حتی گاهی نمي توان جای دیگر پيدا كرد. سراغي گرفتيم از افراد مشهوری که در بسیاری از زمینه ها جهان را دگرگون کردند. کسانی که نور درونی آنها هرگز خاموش نشد و توانستند جهان را روشن کنند.

محمد غفاری، معروف به کمال الملک نقاش ایرانی در یکی از خانواده های هنرمند و سرشناس در کاشان چشم به جهان گشود. در آنجا بر اثر حادثه ای از یک چشم نابینا شد؛ اما تا سا لهای آخر زندگانی به نقاشی ادامه داد.

محمد خزائلی،  در کرهرود اراک چشم به جهان گشود. در هجده ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله ٬ بینایی خود را از دست داد. دکتر خزائلی بنيانگذار جمعيت حمايت از روشندلان ايران و آموزشگاه مخصوص نابینایان او را با «هلن کلر » و «طه حسين » نويسنده معروف مصری مقایسه مي کردند. علاوه بر فارسی به سه زبان عربی و فرانسه و انگليسی تسلط کامل داشت. می گويند اصول اوليه يادگيری زبان انگليسی را فقط در عرض دو هفته فرا گرفت.

علی جعفریان، آهنگساز معاصر موسیقی ملی ایران در تهران دیده به جهان گشود و در سن 12 سالگی در کلاس پنجم ابتدایی در اثر تصادفی بینایی کامل خود را از دست داد. با همه مشکلات موجود در امر تحصیل نابینایان، مجددا تحصیل خود را در مدرسه نابینایان با خط بریل و از کلاس اول ابتدائی شروع کرد. دوره متوسطه را هم در آموزشگاه دکتر محمد خزائلی به پایان رساند و دیپلم ادبی دریافت کرد. وی همزمان با تحصیلات مدرسه به تحصیل در هنرستان موسیقی پرداخت.

مهیار فاضلی، خواننده و نوازنده نابینای ایرانی که از کارهای به یاد ماندنی او مي توان به ترانه فیلم «میم مثل مادر » اشاره کرد.

حاج محمد تقی فصیح الملک، متخلص به شوریده، شاعر نابینا، که در هفت سالگی به بیماری آبله مبتلا شد و در پی این بیماری هم آبله رو و هم از هر دو چشم نابینا شد. او از نابینا بودن و آبله رویی خود در شعرهایش با حسرت یاد کرده است. این شاعر به سرعت در کسب دانش پیشرفت کرد و به سبب مکاتبه و مشاعره با شاعرانی چون صبوری خراسانی، ملك الشعرای بهار، ایرج میرزا و وحید دستگردی مشهور شد.

طه حسين، اديب، نويسنده، سخنور  بزرگ مصری و ناقد معاصر عرب. از پیشگامان جنبش نوگرایی در مصر بود. در کودکی بر اثر عفونت چشم و درمان غلط بیماری، نابینا شد و با اینکه این واقعه قبل از سن 6 سالگی اش بود، ولی نبوغ و استعدادش از همان زمان مشاهده شد و در 7 سالگی قرآن را حفظ کرد.

استیو وندر، خواننده، ترانه سرا، تهیه کننده آمریکایی است. فهرست نابینایان مشهور جهان بدون نام وی کامل نخواهد شد. وندر ترانه های بسیاری در حمایت از گروه های حقوق بشری و مبارزه بدون خشونت سروده است.

کلود مونته، بنیانگذار نقاشی امپرسیونیست فرانسوی بود. تا سال 1907 همچنان مشهور بود اما کم کم مشکلات جدي اش آغاز شد و بینایي اش را از دست داد. حتی در شرایطی که وضعیت بینایی کلود روز به روز بد تر مي شد، او هیچ گاه از نقاشی کردن دست نکشید. کلود مونته در پایان زندگي اش و در حالی که کاملا نابینا شده بود، یکی از مشهور ترین آثار خود با عنوان «نیلوفرهای آبی » را نقاشی کرد.

آندری بوچلی، در ۱۲ سالگی در یک تصادف در جریان بازی فوتبال نابینا شد. وی با وجود تسلط به پیانو، فلوت و ساکسیفون در مدرسه نابینایان ادامه تحصیل داد و دکترای حقوق دریافت کرد.

لوئیس بریل، در سن سه سالگی چشم چپش به طور تصادفی با یکی از ابزار کارگاه آهنگری پدرش آسیب دید که باعث نابینایی این چشم شد و به علت نفوذ عفونت به چشم راستش در سن ۴ سالگی بینایی خود را کاملا از دست داد. او خالق خط بریل است، روشی که افراد نابینا مي توانند از طریق آن بنویسند و بخوانند.

خوزه آندره،  یک کودک نابینای اهل بولیوی است که به دلیل تسلط بر پیانو و سبک جاز در امریکای لاتین شهرت فراوانی دارد.

نقاشی نیاز به استعداد و البته چشمان بینا دارد تا تمامی جزئیات را مشاهده کند و سپس بر روی بوم پیاده سازی شود. جان برامبلیت از این دو اصل تنها استعداد نقاشی کردن را دارد و از بینایی محروم شده است. او در سال 2001 و زمانی که تنها سی سال داشت چشمانش را از دست داد ولی اراده اش را از دست نداد و حالا به نقاشی معروف تبدیل شده است. او نقاشی های خود را با احساس و لمس کردن می کشد. او می گوید: «هر رنگی دارای حس متفاوتی است و من با دستانم این حس را می گیرم». او این روزها نقاشی های زیبایی می کشد و با قیمت های خوبی نیز به فروش می رساند.

پت اکرت، نابینای شگفت انگیزی است که عکاسی را به عنوان شغل محبوب خود انتخاب کرده است. او در جوانی و قبل از نابینا شدن درس های صنعتی را به اتمام رساند ولی پس از یک بیماری سرطانی بینایی اش را از دست داد. پس از نابینایی او به سمت عکاسی رفت و حتی توانست عکس های بسیار جالبی را نیز در این مدت بگیرد. او می گوید با استفاده از صداها و درکی که از محیط اطرافش بدست می آورد عکاسی می کند.

سرآشپزها همیشه از حس چشایی و بویایی خود استفاده می کنند و این حس ها برای یک سرآشپز نابینا چندین برابر قدرت دارد. کریستین هایک سرآشپز تایلندی است که در سال 2004 قدرت بینایی خود را به طور کامل از دست

داده است ولی توانست در سال 2012 برنده یکی از مسابقات بزرگ آشپزی در دنیا شود. این سرآشپز تا به حال جوایز زیادی دریافت کرده است و به عنوان یکی از سرآشپزان برتر دنیا شناخته می شود. این در حالی است که او اصلا نمی تواند ببیند چه غذایی درست کرده و تنها با حس های خود کار می کند.

تامی ادیسون، منتقد فیلم نابینای نابغه که از بدو تولد نابینا بوده است و اجازه نداده ناتوانی جسمی اش فعالیت های روزانه را مختل کند، تامی یک منتقد حرفه ای سینما و تهیه کننده برنامه های رادیویی است و نشان داده که با همه معلولیت هایش می تواند زندگی عادی و معمولی مثل همه آدمها داشته باشد. وی ویدئویی منتشر کرده که در آن از تجربه هایش در مورد استفاده از اپلیکیشن معروف عکاسی «اینستاگرام » صحبت مي کند و توضیح مي دهد. تامی ثابت کرده که از دنیای تکنولوژی و شبکه های اجتماعی عقب نمانده و به خوبی می تواند از آن ها لذت ببرد.

هومر، شاعر و داستان سراي نابينا (قرن هفتم ق.م). هومر كهن ترين و نامدارترين حماسه سراي يوناني است. وي را از افتخارات سرزمين يونان قديم مي دانند. در قرن نوزدهم در وجود چنين شاعري شك كردند، ولي اكنون اكثر محققان معتقدند كه وي در قرن هفتم قبل از ميلاد مي زيسته است. بنابر روايات، نابينا بوده است و شايد نخستين شاعر نابينا در تاريخ باشد. متأسفانه درباره زندگي هومر سخنور نابيناي يونان باستان،آگاهي درست و بسياري در دست نيست، اما هردوت معتبرترين مورخ عهد باستان با قاطعيت نوشته است: داستان سرايي به نام هومر وجود داشته است كه در قرن هفتم قبل از ميلاد مسيح مي زيسته است. آنچه به عنوان زندگي هومر در دست است مجموعه افسانه ها، و برخي داستان هاي ساختگي است كه به دست اشخاص مختلف گرد آمده است.

ری چارلز، نوازنده پیانو و موسیقيدان امریکایی از خوانندگان سبك های جاز و ریتم و بلوز بود. او از پیشگامان موسیقی سول و پیانو بود که به شکل دهی صدای ریتم و بلوز پرداخت. چارلز را «تنها نابغه واقعی در این حرفه » مي نامیدند.

برای مشاهده هر عکس، بر روی آن کلیک نمایید.