meta charset="UTF-8">

جامعه یاوری خراسان

در مجالی كه برايم باقيست باز همراه شما مدرسه ای می سازيم

گزارشی از دانش آموزان مناطق محروم - 10/08/96

مدیر عامل جامعه یاوری خراسان گفت: این تشکل با هدف شناسایی، هدایت و حمایت از دانش‌آموزان ** ادامه مطلب

 

 

جامعه یاوری خراسان

جامعه یاوری، یاری دهنده دانش‌آموزان بی بضاعت
مدیر عامل جامعه یاوری خراسان گفت: این تشکل با هدف شناسایی، هدایت و حمایت از دانش‌آموزان بی بضاعت تشکیل شده است.
دادور در گفت‌و گو با  جامعه یاوری خراسان اظهار کرد: از ده رئیس آموزش و پرورش مناطق مجروم حومه مشهد دعوت کردیم و آنان دانش‌آموزان نیازمندی را که نیاز به حمایت داشتند را معرفی کردند ولی با توجه به اینکه تعداد این افراد زیاد بود و توان جذب همه آن‌ها را نداشتیم حدود 50 نفر از این افراد را که شامل دانش‌آموز و دانشجو می‌شدند را جذب کردیم.
وی در خصوص برنامه نهایی تشکل گفت: در حالی که ارزش مدارک تحصیلی در حال حاضر کمرنگ شده در نظر داریم این افراد را به سمت هنرستان‌ها هدایت کنیم چرا که در این مکان‌ها فارغ‌التحصیلان می‌توانند جذب بازار کار شده و برای خود و جامعه‌شان مفید باشند بنابراین ما نمی‌خواهیم در جامعه دانش آموز و نخبگانی بیکار داشته باشیم بلکه خواستار این هستیم تا کسانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند حداقل بتوانند اداره زندگی خود را به دست گرفته و سربار جامعه نباشند .
مدیرعامل جامعه یاوری خراسان با بیان این مطلب که همواره با هدف شناسایی پیش رفتیم و پس از آن تصمیم به انتخاب بهترین‌ها گرفتیم، عنوان کرد: هم اکنون به نسبت فعالان در دانشگاه‌ها و هنرستان‌ها دانش‌آموزان دوره دبیرستان را بیشتر حمایت می‌کنیم و این افراد به طور مستقیم تحت نظارت جامعه یاوری خراسان قرار دارند.
دادور تصریح کرد: حساب بانکی برای این دانش‌آموزان در بانک تجارت باز کرده‌ایم تا پول به صورت مستقیم به دست مادرانشان به عنوان متولی برسد. به این دلیل که مادران دلسوزتر هستند همچنین ممکن است پدر این کودکان پول را در راه دیگری خرج کنند.
مدیرعامل جامعه یاوری خراسان افزود: آخر هر ماه به حساب این افراد پول واریز می‌شود، این روند هم اکنون نیز ادامه دارد هم چنین سعی می‌کنیم تعداد بیشتری از نیازمندان را شناسایی کرده و خیرین بیشتری را جذب کنیم و امیدواریم این امر در آینده محقق شود.
وی اظهار کرد: این دانش‌آموزان در روستاهای بسیار دور و به صورت پراکنده هستند به طوری که دسترسی به آنان سخت و هنوز بعضی از آن‌ها را شناسایی نکرده‌ایم اما افرادی به صورت واسطه مانند دبیر یا معلم هستند و مستقیما با آن‌ها در ارتباط بوده و این افراد را به ما معرفی می‌کنند. به عنوان مثال خانم نسرین رضایی یکی از حمایت‌گران در بخش تبادکان است که به وسیله ایشان توانسته‌ایم مطمئن‌ترین دانش آموز را در جهت هدف خیر انتخاب کنیم.
دادور در پاسخ به این سوال که این اولین بار است که این طرح اجرا می‌شود، عنوان کرد: این طرح در گذشته به صورت خیلی پراکنده انجام می‌شد ولی هم اکنون به طور مستمر و به شکل سیستماتیک برای اولین بار انجام می‌شود همچنین می‌خواهیم این روند را ادامه دهیم ولی به این زودی‌ها پولی به دست ما نخواهد رسید.
وی افزود: در صورت وجود بودجه می‌خواهیم هنرستان‌ بسازیم در واقع هدف این است که مدرسه‌سازی را تبدیل به هنرستان‌سازی کنیم ولی ساخت این مکان‌ها هزینه بالایی دارد اما بسیار سودمند است. 
مدیرعامل جامعه یاوری خراسان در پاسخ به این سوال که در جامعه یاوری خراسان تا به حال هنرستان ساخته شده است؟، گفت: بله، این تشکل اولین هنرستان را بعد از زلزله در بم ساخت که یکی از زیباترین هنرستان‌ها با زیربنای پنج هزار مترمربع، 400 هنرورز تحت پوشش و دارای خوابگاه است همچنین در بهترین منطقه بم در یک باغ بسیار باصفا آموزش انجام می‌شود به گونه‌ای که با حضور در این مکان لذت می‌بریم.
وی در خصوص مشارکت کنندگان این طرح گفت: این طرح تنها با مشارکت مستقیم خیریه «نیکی ابرار» و با جامعه یاوری انجام شده و هیچ‌کس کمک آنچنانی نکرده است جز این که در نوسازی بم در پایان مقداری یاری رساندند. 
دادور افزود: به عنوان دومین طرح در قائن، هنرستان«دارالفنون شماره 2» ساخته شد که هم اکنون از آن بهره‌برداری شده علاوه بر این هنرستان یک شبانه‌روزیهم به همت یکی از خیرین به نام آقای «مهندس وجیه‌الهی» در قائن ساختیم که این پروژه نیز به بهره‌برداری رسیده، این درحالی است که به دلیل علاقه به این اقدامات همواره در این جهت گام برمی‌داریم. 
آیا مشارکت بیشتر در فضاهای آموزشی در اهداف جامعه یاوری است؟ 
مدیرعامل جامعه یاوری خراسان در پاسخ به این سوال تصریح کرد: ابتدا روند این گونه بود ولی اکنون به این دلیل که شاید این دانش آموزان مدیران آینده جامعه باشند به آنان پرداخته‌ایم زیرا این افراد از دل سختی‌‌ها جوشیدند و می‌‌توانند در آینده مدیران خوبی باشند.
وی در خصوص ارتباط با دانش‌آموزان محروم اظهار کرد: گاهی با آنان ارتباط داریم ولی تصمیم داریم که با تک تک آنها ارتباط  بگیریم اما فعلا به واسطه اینکه احساس حقارت نکنند نمی‌خواهیم به عنوان دانش آموزان بی‌بضاعت به سراغشان برویم. در واقع از لحاظ روانی بسیار مواظب هستیم که شخصیت آنها خرد نشود. 
دادور در خصوص حامیان خارج از کشور این تشکل‌ تصریح کرد: در خارج از کشور حامیانی داشتیم ولی بعد از تحریم‌ها حمایت‌ها از بین رفت ولی مجدد به سراغ این افراد رفتیم.
مدیرعامل جامعه یاوری خراسان گفت: بین ما خیرین پراکنده هستند و کارهای ما نیز منحصر به استان خراسان نیست بلکه از مرزهای استان عبور کرده و به هرمزگان رفته‌ایم و کپرنشین‌های هرمزگان را به مدرسه دعوت‌ کرده‌ایم.

تنظیم: ف. مصطفوی

برای مشاهده هر عکس، بر روی آن کلیک نمایید.