meta charset="UTF-8">

جامعه یاوری خراسان

در مجالی كه برايم باقيست باز همراه شما مدرسه ای می سازيم

گزارش همایش نکوداشت استادعثمان محمدپرست​ - 10/08/96

شب نکوداشت استادعثمان محمدپرست، شب خاطره انگیز خواف بود، شب موسیقی مقامی **ادامه مطلب

 

 

رو نمایی از کتاب  زخمه های شیدایی  در همایش نکوداشت استادعثمان محمدپرست

تجلیل از یک عمر خدمت به موسیقی مقامیشب نکوداشت استادعثمان محمدپرست، شب خاطره انگیز خواف بود، شب موسیقی مقامی و شب باشکوه «عثمان محمدپرست»، شبی که شاید خواف تاکنون به خود ندیده بود، شب ارج و قرب «نوایی نوایی»، شب قدرشناسی از پیر موسیقی مقامی، شب قدردانی از زخمه‌های دوتار عثمان محمدپرست، شبی که خواف و خراسان به خود بالید و چه استقبال کم نظیری بود از استاد     87 ساله موسیقی سنتی ایران که نامش از روسیه تا آفریقا برای جهانیان آشناست. چه شبی بود، شب 15بهمن ماه در طلیعه سی و چهارمین بهار آزادی و نکوداشت پیرموسیقی مقامی خراسان و ایران.
هیچ کس گمان استقبال از چنین مراسمی را نمی‌کرد، خیل جمعیت که در گوشه گوشه سالن شهیدمدرس خواف حدود  4ساعت ایستاده مراسم پاسداشت هنرمند خیّر خواف را تماشا می‌کردند و راهروهای مملو از جمعیت و طبقه دوم سالن،هم برگزارکنندگان مراسم، هم مدعوین و هم مسئولان و به خصوص مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را شگفت زده کرده بود؛ به گونه‌ای که وی مراسم نکوداشت استادعثمان محمدپرست را یکی از باشکوه‌ترین مراسم نکوداشتی خواند که تاکنون برگزار شده است و مجری برنامه نیز بارها اعلام کرد که چنین استقبال باشکوهی را هرگز ندیده است. حتی فرماندار خواف که میزبان همایش بود، گفت: استقبال مردم و هنرمندان از این مراسم برای ما غیرقابل تصور بود. آری، در مراسم نکوداشت «عثمان» علاوه بر مرادخانی معاون وزیر ارشاد، چهره‌هایی همچون ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، شافعی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران،  رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی و رییس هیات مدیره جامعه یاوری خراسان  دکترخانیکی، محقق نیشابوری، عظیمی مدیر موسسه پیشکسوتان موسیقی، هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی مقامی، سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و بسیاری دیگر از مدیران استانی ،مولوی احراری امام جمعه اهل سنت خواف و مولوی مطهری رئیس حوزه علمیه احناف خواف، نماینده خواف در مجلس، ابراهیم بای سلامی مشاور رئیس جمهور در امور گردشگری، خیران مدرسه ساز، هنرمندان موسیقی مقامی همچون غلامحسین غفاری، شمس ا... پونه، مرتضی تاجیک، محسن ذوالفقاریان، عزت ا... مهرآوران از بازیگران سینما و ... حضور یافته بودند تا برای پیشکسوت موسیقی خراسان و ایران سنگ تمام بگذارند. دکترپهلوان نژاد، فرماندار خواف و مدیر همایش، پیام استاندار خراسان رضوی را قرائت کرد وبا اعلام  پوزش استاندار به دلیل سفر امروز رئیس جمهور به استان از قول علیرضا رشیدیان، ادامه داد: هنر عثمان فقط موسیقی نیست بلکه نقش اجتماعی اوست که خیر مدرسه ساز بودن یکی از صفات عالیه عثمان است، به علاوه این که وی نقش برجسته‌ای در تقریب مذاهب داشته است.
فرماندار خواف سپس گریزی به سبقه تاریخی و فرهنگی و سیاسی خواف در طول تاریخ زد و از بودجه اندک و  4میلیونی اداره ارشاد خواف گلایه کرد و این که اداره مذکور حتی یک خودرو برای انجام برخی مأموریت‌های خود ندارد.
نوبت به سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی که رسید او جملات نغز و زیبایی را در وصف هنر خواف و به خصوص سرپنجه‌های طلایی استادعثمان محمدپرست بر زبان جاری کرد و عثمان را نیک اندیش نیکوکاری خواند که از سرآمدان مدرسه سازی در ایران اسلامی است. او سپس با اشاره به سخنان فرماندار در مورد اعتبار 4میلیون تومانی امسال اداره ارشاد خواف، خطاب به معاون وزیر ارشاد گفت: اعتبار هنر خواف، این علاقه مندان هنر هستند که این اعتبار از مرزهای کشور هم فراتر رفته است. او نیز از معاون وزیر ارشاد خواست تا نگاه ویژه‌ای به سرزمین محروم و هنرخیز خواف داشته باشد. سپس نوبت به هوشنگ جاوید، پژوهشگر حوزه موسیقی رسید که برخی صحبت‌های بی‌پرده او، تشویق مکرر حاضران را به دنبال داشت. او از سبک موسیقی عثمان گفت و از این که ساعت‌ها باید در مورد موسیقی عثمان گفت وگو کرد. جاوید «عثمان» را خنیاگری تنها خواند که روی پای خود ایستاده و تغییراتی در دوتار به وجود آورده که کار هرکسی نیست. دکترمرادخانی، معاون وزیر ارشاد وقتی به روی سن رفت، از افتخارات عثمان گفت و از آشنایی 34ساله اش با این پیر موسیقی، از آرزوهایش برای دیدن خواف و از این گفت که وقتی برای اولین بار موسیقی عثمان را از نزدیک تماشا کردم، عاشق دو چیز شدم: اول عاشق عثمان و بعد هم عاشق خواف (تشویق مکرر حاضران). او عثمان را ستاره بی‌بدیل موسیقی خواند که باید قدرش دانسته شود و اشاره به این نکته کرد که در حوزه موسیقی مقامی، کسی مانند عثمان نداریم که صاحب اندیشه و جایگاه در موسیقی نواحی باشد.مرادخانی آن گاه که از شکوه جمعیت حاضر سخن گفت، در برابر خواسته‌ها برای توسعه سالن شهیدمدرس که سبک معماری فوق العاده و موسیقیایی دارد، وعده تجهیز این سالن به امکانات روز را داد و کمک ویژه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواف و از جمله وعده اختصاص یک دستگاه خودرو به این اداره را داد. پس از سخنان معاون وزیر ارشاد، نوبت به هنرنمایی هنرمندان موسیقی مقامی از تربت جام، تربت حیدریه و خواف رسید که دین خود را در این شب شکوهمند نسبت به استاد خویش ادا نمایند.
وقتی محسن عسگریان دوتارنوازی می‌کرد و استاد غلامحسین غفاریان با صدای شیوایش نغمه‌های عارفانه در وصف پروردگار سر می‌داد، سالن چنان در سکوت فرو رفت و به وجد آمد، تو گویی همه سراپا گوش بودند و مدهوش این هنرنمایی؛ و تشویق‌های چنددقیقه‌ای پس از این هنرنمایی‌ها چنان شورانگیز بود که در وصف نمی‌گنجد.
پیش از آن نیز گروه موسیقی مقامی شمس به رهبری شمس ا... پونه و هنرمندان نوجوان و جوان خوافی که ایتالیایی‌ها بارها مجذوب هنرنمایی این گروه در شهر میلان شده بودند، روی صحنه آمد و صدای تار و تنبور و آواز تو گویی دل‌ها را پیوندی عارفانه و ناگسستنی با موسیقی مقامی زده بود، شور و شوق و هیجان را می‌شد در چهره یکایک مسئولان و خراسانی‌ها و سایر میهمانانی که از استان‌های دیگر نیز حضور یافته بودند، مشاهده کرد.
ادامه این شب خاطره انگیز خواف و این بزم باشکوه هنوز نیز با هنرنمایی‌های هنرمندان خوافی ادامه داشت و عثمان محمدپرست در نقش یک میزبان عاشق مردم که آن شب، شب تکریمش بود، خود به تکریم میهمانان پرداخت و مدام هنگامی که سخنرانان نام عثمان را بر زبان می‌راندند یا اشعاری در وصف عثمان محمدپرست قرائت می‌شد و حاضران تشویق‌های جانانه می‌کردند، ده‌ها و شاید صدها بار در برابر قدرشناسی مردمان هنردوست ایران، سر تعظیم فرود آورد و حتی اغلب اوقات به لابه لای جمعیت می‌آمد و با رویی گشاده و خندان و سرشار از نشاط و شور و عشق به احوال پرسی می‌پرداخت و از بابت برخی کاستی‌های احتمالی، پوزش می‌طلبید.
ادامه مراسم نیز شاهد هنرنمایی جانانه گروه موسیقی و رقص سنتی گروه شمس بود که آواز، طبل و سرنایشان به گوش آسمان رسید و میهمانان چنان مجذوب «هتن» و «چوب بازی» هنرمندان خوافی شده بودند که تو گویی هیچ گاه به عمر خویش چنین هنرنمایی‌هایی را ندیده بودند و شاهد این مدعا، تصویربرداری حاضران و حتی برخی مسئولان توسط گوشی‌های تلفن همراه بود و باز هم در ادامه مراسم، شاهد هنرنمایی مرتضی تاجیک خواننده خوافی پاپ بودیم که به افتخار عثمان محمدپرست همراه با یک هنرمند دیگر و نوه استادمحمدپرست آهنگ «نوایی نوایی» را جانانه اجرا کردند و پس از آن بود که پیرموسیقی مقامی پشت تریبون آمد، همه ایستاده چندین بار به افتخارش دست زدند و عثمان بود و لبخندهای مهربان و دست‌هایی که به نشانه قدرشناسی تکان داده می‌شد، عثمان سخن آغاز کرد، با شور و هیجانی وصف ناشدنی از این که پدر و مادرش مخالف تار زدن او بودند و حتی مادرش او را «عاق» کرده بود و عثمان با خنده می‌گفت: «عاق» مادر هرگز دامنگیر انسان نمی‌شود. از این می‌گفت که پس از تولد 3دختر، خدا به پدر و مادرش پسری به نام عثمان عطا کرده بود و پدر و مادر با یکدیگر جنگ لفظی داشتند و می‌گفتند خدا به آن‌ها نه یک فرزند که بلایی عطا کرده است! چرا که جرم عثمان دوتارنوازی بود.عثمان از خاطراتش هم گفت، از این که عاشق شده بود و قاضی شرع به واسطه دوتارنوازی عثمان به او دختر نمی‌داده است و سرانجام عثمان که پیروز میدان عشق شده بود، هم تار را ازدست نداد و هم محبوبش را که اورا تا آخر عمر چون جان دوستش می‌داشت؛ از سال‌ها رانندگی با اتوبوس و کامیون و آشنایی با مجتبی کاشانی که عاشق هنر و منش عثمان شده بود و در راه اعتلای موسیقی مقامی  همراه دیرین عثمان بوده و دراین راه قدم‌های بزرگی برداشته بود. 
عثمان از موسیقی و مقام آن گفت، از این که موسیقی مبتذل، نکوهیده است و موسیقی مقامی انسان را به خدا نزدیک می‌کند وسرمنشاء خیر است و این خیر به واسطه دوتار او منجر به ساخت بیش از 900 مدرسه توسط خیران در سراسر ایران شده بود. و پایان بخش این نکوداشت شکوهمندانه، تقدیر از استاد به وسیله نهادها و سازمان‌های مختلف و اهدای هدایایی به وی بود و نام گذاری  2خیابان در خواف یکی به نام استادعثمان محمدپرست و دیگری به نام دکترمجتبی کاشانی.
در پایان  از کتاب زخمه های شیدایی که به همت جامعه یاوری خراسان و با دستور مهندس غلامحسین شافعی ریس هیات مدیره جامعه یاوری خراسان و رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی تهیه گردیده بود رو نمایی گردید.

تنظیم : ف. مصطفوی

برای مشاهده هر عکس، بر روی آن کلیک نمایید.